Suomi ja Kiina käyvät yhdessä patenttiruuhkien kimppuun
Kiinan patenttiviraston varapääjohtaja Li Yugang ja PRH:n pääjohtaja Rauni Hagman PPH-sopimuksen allekirjoitustilaisuudessa Shanghaissa. Suomen Shanghain pääkonsulaatista paikalla olivat myös pääkonsuli Marja Aspelund ja varapääkonsuli Arto Haapea.
Sopimuksen ansiosta suomalaisen patentin hakija voi saada nopeutetun käsittelyn Kiinan kansantasavallan patenttivirastossa, jos vastaava patenttihakemus on todettu hyväksyttäväksi PRH:ssa.
Suomen ja Kiinan välinen sopimus astuu voimaan 1.1.2013 ja se kuuluu kansainväliseen Patent Prosecution Highway (PPH) -järjestelmään.
PPH-järjestelmän tarkoituksena on nopeuttaa patenttihakemusten käsittelyä ja vähentää eri maiden patenttivirastoissa tehtävää päällekkäistä tutkimustyötä. PPH-järjestelmän ansiosta patentinhakija voi saavuttaa merkittävää ajallista ja taloudellista hyötyä.
PRH on solminut aiemmin vastaavanlaisen sopimuksen yhdeksän PPH-järjestelmään kuuluvan patenttiviraston kanssa, jotka ovat Japani, Yhdysvallat, Etelä-Korea, Unkari, Kanada, Itävalta, Venäjä, Espanja ja Israel.
PPH-sopimuksen astuttua voimaan Suomessa hyväksytyn patenttihakemuksen perusteella voi saada nopeutetun tutkimuksen Kiinan patenttivirastossa, jos Kiinan virastoon tehdyn vastaavan patenttihakemuksen vaatimukset on jo todettu hyväksyttäväksi Suomessa. Patenttivaatimukset ovat se osa hakemusta, jossa täsmällisesti ilmaistaan, mihin yksinoikeus halutaan. PRH:ssa hakemuksen käsittely jatkuu normaalisti. Vastaavasti Kiinassa hyväksytyn patenttihakemuksen perusteella voi pyytää nopeutettua käsittelyä PRH:ssa. Suomen ja Kiinan välinen sopimus koskee myös kansainvälisiä PCT-hakemuksia.
PRH ja Kiinan patenttivirasto allekirjoittivat PPH-sopimuksen Shanghaissa 8.11.2012.
Tutustu tarkemmin:
Ohjeet PPH-pyynnön tekoon ja PRH:n PPH-sopimusmaat
Lisätietoja:
Juha Rekola
Kehittämisjohtaja
etunimi.sukunimi@prh.fi
Puh. (09) 6939 5504
Ari Hirvonen
Vanhempi tutkijainsinööri
etunimi.sukunimi@prh.fi
Puh. (09) 6939 5726
Tilaa RSS-syötteet
Linkedin