Etusivu > Ajankohtaista > Suomalaisten patenttihakemusten nopeutettu käsittely Koreassa ja Unkarissa alkaa

Suomalaisten patenttihakemusten nopeutettu käsittely Koreassa ja Unkarissa alkaa

Patentti- ja rekisterihallituksen (PRH:n) Patent Prosecution Highway (PPH) -sopimukset Korean tasavallan ja Unkarin patenttivirastojen kanssa astuvat voimaan 4. tammikuuta 2010. PPH-sopimusten ansiosta patentin hakijoiden on mahdollista saada laadukkaampi patentti nopeammin ja pienemmillä kustannuksilla.

Suomessa tutkitulle patenttihakemukselle voi pyytää nopeutettua käsittelyä toisessa PPH-yhteistyön piiriin kuuluvassa virastossa, jos hakijan ensimmäiseen virastoon tekemän vastaavan patenttihakemuksen vaatimukset on todettu hyväksyttäviksi. Tarkat ohjeet nopeutetun käsittelyn pyytämiseksi ovat saatavilla Patentti- ja rekisterihallituksen kotisivuilla.


PRH:n ja Korean sekä Unkarin väliset PPH-sopimukset aloitetaan vuoden mittaisilla kokeiluilla, joita on mahdollista jatkaa. Yhteistyökokeiluilla pyritään saamaan käsitys hakijoiden kiinnostuksesta ja selvittämään, parantaako menettely laatua ja tehokkuutta.

Lisätietoja PPH-yhteistyöstä ja ohjeet PPH-pyynnön tekemiseen
Aikaisempi tiedote PPH-yhteistyöstä Korean patenttiviraston kanssa
Aikaisempi tiedote PPH-yhteistyöstä Unkarin patenttiviraston kanssa

Lisätietoja:

Ari Hirvonen
Tutkijainsinööri
Sähköposti: etunimi.sukunimi@prh.fi
Puh. (09) 6939 5726

Matti Pasanen
Tutkijainsinööri
Sähköposti: etunimi.sukunimi@prh.fi
Puh. (09) 6939 5843