Etusivu > Ajankohtaista > Mobiilivarmenne yhdistysten sähköisiin ilmoituksiin

Mobiilivarmenne yhdistysten sähköisiin ilmoituksiin

Nyt voit halutessasi tunnistautua ja allekirjoittaa yhdistysten sähköiset ilmoitukset myös mobiilivarmenteella. Mobiilivarmenne on palvelu, joka toimii sähköisenä henkilöllisyystodistuksena. Sen avulla puhelinoperaattorisi varmentaa meille henkilöllisyytesi.

Varmenteen käyttöä varten tarvitset vain uuden sim-kortin. Jos olet DNA:n, Elisan ja Soneran asiakas, tee sopimus varmenteen käyttöönotosta puhelinoperaattorisi kanssa.

Mobiilivarmenne on uusi tapa tunnistautua ja allekirjoittaa yhdistysrekisteriin tehtävät ilmoitukset.

Voit edelleen tunnistautua ja allekirjoittaa ilmoitukset myös henkilökohtaisilla verkkopankkitunnuksillasi. Mukana ovat kaikki suomalaiset pankit.

Muistathan, että yhdistysrekisteriin tehtävän ilmoituksen allekirjoittaa aina hallituksen toimessa oleva puheenjohtaja.

Lisää tietoa mobiilivarmenteesta
http://www.mobiilivarmenne.fi/

Lisää tietoa sähköisestä ilmoituksesta yhdistysrekisteriin
Vesa Halme
järjestelmäasiantuntija
Patentti- ja rekisterihallitus
puh. (09) 6939 5256