Etusivu > Ajankohtaista > Muutoksia tavaramerkkien rekisteröinnissä noudatettavaan luokitukseen

Muutoksia tavaramerkkien rekisteröinnissä noudatettavaan luokitukseen

Nizzan luokitussopimuksen kymmenes painos (NCL10) tulee voimaan 1.1.2012. Luokitussopimuksessa tapahtuvista muutoksista johtuen Patentti- ja rekisterihallitus muuttaa 16.12.2011 annetulla päätöksellä tavaramerkkien rekisteröinnissä noudatettavaa luokitusta. Muutoksia sovelletaan 1.1.2012 tai sen jälkeen jätettyihin hakemuksiin. Seuraavassa on luettelo keskeisimmistä muutoksista:

Luokan 5 otsikkoon lisättiin pääotsakkeet ”dieettiruoka lääkinnälliseen tai eläinlääkinnälliseen käyttöön”, ”dieettiravintoaineet eläinlääkinnälliseen käyttöön” ja ”lisäravinteet ihmisille ja eläimille”. Muutoksen tarkoituksena on selkeyttää luokan sisältöä, kyseiset tavarat on aiemminkin luokiteltu luokkaan 5.

Luokan 7 otsikkoon siirrettiin luokasta 9 pääotsake ”myyntiautomaatit”.

Luokan 9 otsikkoon lisättiin pääotsakkeet ”CD-levyt, DVD-levyt ja muut digitaaliset tallennusvälineet” ja ”tietokoneohjelmistot”. Muutoksen tarkoituksena on selkeyttää luokan sisältöä, kyseiset tavarat on aiemminkin luokiteltu luokkaan 9.

Luokkaotsikoihin tehtiin NCL 10:ssä myös eräitä kielellisiä korjauksia, jotka eivät vaikuta itse luokituksen sisältöön.

Lisäksi luokkaotsikoihin tehtiin seuraavat muutokset, joidenka osalta kyseessä on vain käännöksen täsmennys. NCL sopimusteksti ei ole tältä osin muuttunut.
- Luokan 7 pääotsake ”työstökoneet” on muutettu muotoon ”konetyökalut”.
- Luokan 24 pääotsake ”sängynpeitteet” on muutettu muotoon ”vuodevaatteet”.
- Luokan 30 pääotsake ”kahvinkorvike” on muutettu muotoon ”keinotekoinen kahvi”.

Osa tavaranimikkeistä siirtyi luokasta toiseen. Keskeisimpiä tällaisista muutoksista ovat seuraavat luokkaa 9 koskeneet muutokset, joilla siirrettiin tavaroiden käyttötarkoituksen perusteella yksittäisiä tavaranimikkeitä muihin vastaavia tavaroita sisältäviin luokkiin:
- Sähkökäyttöiset hitsaus- ja juotoslaitteet siirrettiin luokasta 9 luokkaan 7, johon on jo aiemmin luokiteltu kaasukäyttöiset hitsaus- ja juotoslaitteet.
- Kaikki pelilaitteet luokitellaan luokkaan 28 riippumatta siitä käytetäänkö niitä ulkoisen näyttölaitteen kanssa vai ilman ulkoista näyttölaitetta. Aiemmin ulkoisen näyttölaitteen kanssa käytettävät pelilaitteet luokiteltiin luokkaan 9.

Euroopan yhteisön sisämarkkinoiden harmonisointiviraston ylläpitämään EuroClass -tietokantaan tullaan päivittämään yksittäisten nimikkeiden suomenkieliset käännökset vastaamaan luokitussopimuksen muutoksia.

Lisätietoja antaa neuvontalakimies Tuulimarja Myllymäki, puh. (09) 6939 5398 tai lakimies Turkka Vaahtolammi, puh. (09) 6939 5586.