Hej tom­te­gub­bar!

-
Bild: Lu­cie Liz, Pex­els

Hur mycket hänger det på jultomten för att du ska få den bästa julen någonsin? Eller kanske en hårdrocksjul är mera din grej?

Enligt Googles AI-sammanfattning är jultomtens fingeravtryck inte verkligt eftersom jultomten är ett sagoväsen. Sanningen är ändå mer mirakulös än artificiell intelligens. Joulupukin sormenjälki - Santa’s fingerprint (på svenska Jultomtens fingeravtryck) är ett varumärke som registrerades i Finland 1969.

Kaikkien aikojen Joulu® (på svenska Alla tiders jul) är en känd jultidning som utges av tidningsförlaget A-lehdet. Raskasta Joulua® (på svenska ungefär Hårdrocksjul) kan man lyssna på inför julen, när konsertturnén med det särskiljande namnet åker landet runt med hårdrocksartister.

Julen byggs upp i sinnet

För många är jul ett ord som väcker känslor. Julen kan associera till allt från julsånger till att värma upp julbastun vid rätt tidpunkt. Innan julfriden infaller är julklapparna det vi ägnar mest tankar åt varje år.

Det finns ett hundratal registrerade varumärken som innehåller ordet jul i PRS informationstjänst för varumärken. Nästan hälften av dem är i kraft.

Mängden kanske inte är så förvånande. I julhandeln omges vi av otaliga registrerade varumärken, utan vilka julbordet eller julklapparna under granen inte skulle bli verklighet. Presentstrumpor eller biobiljetter understryker ofta inte julen, även om de under högsäsongen marknadsförs med julmotiv.

I varumärkenas skattkammare glimmar resor

-
Fi­gur­mär­ke re­gi­stre­rat av Posti Group Abp. Käl­la: PRS In­for­ma­ti­ons­tjänst för va­ru­mär­ken.

Många av de mest bekanta registrerade varumärkena som innehåller ordet jul är kopplade till resor. I Finland finns det en skattkista av registrerade varumärken, mer specifikt PRS informationstjänst för varumärkenAvautuu uuteen välilehteen. Där hittar man jullandet Joulumaa made in Finland by Santa Claus, jultomtens postkontor vid polcirkeln Joulupukin Pääposti Napapiiri Rovaniemi och jultomtens hamn Joulupukin satama.

För företagaren är ensamrätten till produkter och tjänster som skyddas av det registrerade varumärket en bra sak!

Jultomten kan vara mycket

Förutom att dela ut klappar licensierar jultomten. I Finland ansvarar Joulupukkisäätiö (på svenska Jultomtens stiftelse) för jultomtens offentliga profil. Stiftelsen administrerar och licensierar jultomtens eget EU-varumärke Santa Claus Finland.

Genom licensavtal kan företag agera till exempel som jultomtens officiella företagshälsovårdspartner (Terveystalo) eller sälja jultomtens officiella glass (By Maitola Oy). Du kan också kasta bad i julbastun på jultomtens officiella bastuugn (Ikikiuas)!

Julen smakar för den skäggiga skidhjälten

Vår nationalklenod Juha Mieto var överdomare i julgranshämtningens VM-tävlingar i Pyhäjoki i början av årtusendet. Tävlingen som i tiderna registrerades som ett varumärke har inte anordnats på några år.

-
Tom­ten på bil­den spred gläd­je i PRS in­ter­na pub­li­ka­tion som pub­li­ce­ra­des 1949.

Mietaa har berättat att han äter minst 100 jultårtor om året. Vilken sort som är hans favorittårta har inte avslöjats i medierna. Minst sex finländska tillverkare av jultårtor eller tårtdegar eller ägare av kända varumärken har registrerade varumärken.

Ordet jultårta kan inte ägas eftersom det är beskrivande och saknar särskiljningsförmåga. Alla får fritt använda ordet jul i samband med julen.

Meddelande från Tomteskolan

Vad anser då tomten Saana, som har utexaminerats från den äkta tomteskolan i Pyhätunturi?

– Redan ordet jul framkallar bekanta dofter, smaker och minnen. Ingen kan äga varumärket jul. Julens anda lever där man delar med sig av god stämning, kopplar av en stund och ger sig hän åt julen.

God jul!

tietoa_prhsta