Se upp för falska webbplatser som imiterar handelsregistret
Kunder hos handelsregistret har lagt märke till att det finns webbplatser som imiterar Patent- och registerstyrelsens (PRS) informationstjänster.
Webbplatserna ger ett intryck av att man kan söka och köpa handelsregisterutdrag och företags bolagsordningar, bokslut och andra handlingar på webbplatserna. Priserna på handlingarna varierar från flera tiotal euro till upp till några hundra euro. Webbplatserna finns på olika språk.
PRS lämnade in till polisen en begäran om utredning av en misstänkt falsk webbplats i oktober 2025. Webbplatsens adress är traderegistry.fi och dess rubrik är ”Finland Trade Registry”.
Den misstänkta falska webbplatsen har ingenting att göra med PRS handelsregister och informationstjänsten Virre.
Utdrag och handlingar ur handelsregistret är tillgängliga via informationstjänsten Virre där det är möjligt att ladda ner ett avgiftsfritt handelsregisterutdrag och köpa till exempel bolagsordningar och bokslut.
Läs mer om handelsregistrets informationstjänster på prh.fi:- Handelsregisterutdrag och informationstjänster
- Handelsregistrets prislista över informationstjänster
Förfrågningar:
Handelsregistrets rådgivning
Tfn 029 509 5040
Mån–fre kl. 9.00–15.00