Tillsyn över revisorers efterlevnad av penningtvättslagen 2024
Den gällande lagen om förhindrande av penningtvätt och av finansiering av terrorism (444/2017, penningtvättslagen) trädde i kraft 3 juli 2017. Enligt 7 kap. 1 § i penningtvättslagen utövar Patent- och registerstyrelsen (PRS) tillsyn över att revisorer följer penningtvättslagen.
PRS uppdrag
Till PRS uppdrag hör enligt penningtvättslagen att styra och ge råd till revisorer och att granska att revisionssammanslutningar och enskilda revisorer följer penningtvättslagen. Granskningarna riktas på ett riskbaserat sätt enligt både PRS egen bedömning och utomstående tips.
PRS är även med i den nationella myndighetssamarbetsgruppen för förhindrande av penningtvätt och finansiering av terrorism och i den underarbetsgrupp för tillsynsmyndigheter enligt penningtvättslagen som lyder under myndighetssamarbetsgruppen.
PRS åtgärder för penningtvättstillsyn
Hösten 2024 utförde PRS penningtvättsgranskningar enligt penningtvättslagen. Fyra av granskningarna gällde enskilda revisorer och sex gällde revisionssammanslutningar. I en del av granskningarna uppdagades brister av olika storlek gällande iakttagande av penningtvättslagen. Revisionsnämnden beslutar om påförande av administrativa påföljder enligt penningtvättslagen.
PRS övriga verksamhet
I mån av möjlighet strävar PRS efter att informera och styra revisorer om penningtvättslagens skyldigheter. I augusti 2024 arrangerade PRS ett Teams-informationsmöte för revisorer under temat ”Aktuellt om penningtvättstillsyn”.
PRS anvisning för revisorer
PRS publicerade en skriftlig anvisning till revisorerna om skyldigheterna enligt penningtvättslagen för första gången år 2021. Anvisningen uppdaterades senast 31 mars 2023 efter att delreformen av penningtvättslagen trädde i kraft.
Se anvisningen om skyldigheter för revisorer enligt lagen om penningtvätt.