PRH:een tehdyt patenttihakemukset kuukausittain

kk / vuosi 20122013

2014

2015

20162017
tammikuu 136126 135 10285103
helmikuu 155135 125 95125139
maaliskuu 188132 144 129141152
huhtikuu 140183119 128 139109
toukokuu 161191136110115135
kesäkuu 201144 174 153113175
heinäkuu 84111 78 857593
elokuu 13310574 697399
syyskuu 140130125 94105106
lokakuu 170127148 125111126
marraskuu 147179122142118145
joulukuu 172174165 184168
yhteensä 18271737 1545 141613681382
Arkisto: PRH:een tehdyt patenttihakemukset vuosittain

PRH:een tehdyt patenttihakemukset maakunnittain

maakunta / vuosi20122013

2014

2015

20161.1.-31.6.
2017
Ahvenanmaa03 0100
Etelä-Karjala1021 34382019
Etelä-Pohjanmaa2919 28302613
Etelä-Savo77534846 4223
Kainuu108211673
Kanta-Häme3320 30382814
Keski-Pohjanmaa96 2481
Keski-Suomi566062546821
Kymenlaakso171559147
Lappi3019991112
Pirkanmaa1381451181109966
Pohjanmaa1046855293511
Pohjois-Karjala442523201517
Pohjois-Pohjanmaa838682649847
Pohjois-Savo556055343934
Päijät-Häme434158364827
Satakunta381925324034
Uusimaa793824684635563343
Varsinais-Suomi13310781829636
yhteensä17021599142012871257728

Tulostettava versio
Viimeksi päivitetty 14.12.2017