PRH:een tehdyt patenttihakemukset kuukausittain

kk / vuosi 2013

2014

2015

201620172018
tammikuu 126 135 10285103106
helmikuu 135 125 95125139138
maaliskuu 132 144 129141152150
huhtikuu 183119 128 139109126
toukokuu 191136110115135127
kesäkuu 144 174 153113175126
heinäkuu 111 78 85759378
elokuu 10574 697399
syyskuu 130125 94105106
lokakuu 127148 125111126
marraskuu 179122142118145
joulukuu 174165 184168147
yhteensä 1737 1545 141613681529851
Arkisto: PRH:een tehdyt patenttihakemukset vuosittain

PRH:een tehdyt patenttihakemukset maakunnittain

maakunta / vuosi20122013

2014

2015

20162017
Ahvenanmaa03 0100
Etelä-Karjala1021 34382036
Etelä-Pohjanmaa2919 28302625
Etelä-Savo77534846 4243
Kainuu108211676
Kanta-Häme3320 30382826
Keski-Pohjanmaa96 2482
Keski-Suomi566062546852
Kymenlaakso1715591413
Lappi3019991119
Pirkanmaa13814511811099110
Pohjanmaa1046855293526
Pohjois-Karjala442523201531
Pohjois-Pohjanmaa838682649871
Pohjois-Savo556055343948
Päijät-Häme434158364850
Satakunta381925324048
Uusimaa793824684635563667
Varsinais-Suomi13310781829666
yhteensä170215991420128712571339

Tulostettava versio
Viimeksi päivitetty 03.08.2018